Dr. Wahidin Raya Street No.1 Jakarta 10710
134 ID | EN

Andin Hadiyanto Assistant of Minister for Macro Economy and International Finance

Andin Hadiyanto was born in Wonosobo on June 9, 1965. He completed bachelor degree on Economics and Development
Studies at the University of Gajah Mada in 1989. He then acquired Master of Art in 1997 and Doctor of
Philosophy in 2000 from the Graduate School of International Development, Nagoya University,
Japan. He began his career in the Ministry of Finance on December 1, 1990. He served as Director of Center for
International Cooperation Policy (2009-2011), Director of Center for Regional and Bilateral Policy (2011-
2012), and Secretary of The Agency of Fiscal Policy Agency (2012).

In January 2013 he was appointed as an Acting Assistant to the Minister for Macroeconomics and International Finance Affairs and was formally inaugurated in November 2013. In December 2013 he also served as Acting Chairman of Fiscal Policy Agency until February 6, 2015. On December 7, 2018 he was reappointed as Assistant to the Minister for Macroeconomics and International Finance Affairs, after previously held a position as the Executive Director of the World Bank, representing 11 ASEAN countries at the World Bank, Washington DC.